Jak dobrze spędzić czas w domu?

• 27 marca 2020

Czas w domu, to czas wartościowy!

Ten szczególny okres wszyscy staramy się dobrze wykorzystać. Aczkolwiek potrzebujemy trochę czasu, żeby dostosować się do nowych warunków.

Warto pamiętać podczas przebywania z dziećmi w domu o kilku zasadach:

• Plan dnia🕐

Plan dnia może zarówno bardzo ułatwić życie, jak i sfrustrować:). Frustruje, gdy jest niedostosowany do naszych potrzeb, jest zbyt idealny lub zbyt kurczowo się go trzymamy.

Plan dnia pomaga nam, gdy jest adekwatny do naszej rzeczywistości, gdy jesteśmy otwarci na zmianę, gdy zakłada ułomność naszej natury.
Nie jest łatwo zrobić taki plan, który od razu sprawdzi się. Trzeba próbować, poprawiać i doskonalić.
Ważne, żeby być wytrwałym. Choć jednego dnia nie udało nam się zrealizować ustaleń, następnego próbujmy dalej.
Gdy organizujemy nasz dzień, zacznijmy od głównych punktów dla całej rodziny, np.:

08.00 śniadanie

11.00 II śniadanie

12.00 Anioł Pański

12.30 Obiad

15.30 Podwieczorek

18.30 Kolacja

20.30 Rodzinny Różaniec
Kolejne aktywności można rozpisać dla każdego członka rodziny oddzielnie np.:
Pobudka:
06.30 Tata
07.00 Mama
07.45 Dzieci
itd.

Plan powinien poprawiać atmosferę w domu, przynosić spokój i ułatwiać realizowanie celów.
Pamiętajmy, że w większości rodzin organizacja dnia ulega ciągłym zmianom i jest to normalne:).
Z reguły za dużo planujemy i dlatego nam nie wychodzi. Jak to się mówi „papier jest cierpliwy, wszystko przyjmie”. W związku z tym planujmy mniej. niż wydaje nam się, że zrobimy. Toczące się życie rodzinne na pewno wszystkie wolne chwile zapełni:).

• Jak najmniej ekranu 📱🖥
Wybierajmy starannie dla dzieci bajki, filmy lub programy tv. Niech oglądają tylko to co zostało zaplanowane wcześniej. Nie zostawiajmy ich z telefonem.

• Warto proponować dzieciom aktywności, które je wyciszą 👩‍🦰👩‍🦱👍

Dzieci relaksują się podczas słuchania muzyki klasycznej. Mogą wtedy po prostu leżeć na podłodze, rysować lub lepić, czy wycinać.
Proponujmy dzieciom słuchowiska, które równie dobrze zajmują  jak filmy, ale nie pobudzają.
  • Dobra atmosfera👨‍👩‍👧‍👦🧡😊

Dbajmy o dobry humor. Gdy my będziemy w dobrej kondycji, dzieci też lepiej zniosą ten wymagający dla wszystkich czas. Nie koncentrujmy się na rzeczach drugorzędnych. Budujmy dobrą atmosferę rodzinną.
Jak robi się bałagan – trudno. Szczególnie przy małych dzieciach ciężko zachować  porządek. Skupmy się na tym, co dla ich rozwoju ważne; warto wybrać jedną rzecz np. niech pościelą swoje łóżko, wykonają dyżur, odłożą talerz, pomogą przy podwieczorku. A reszta…. Na nią też kiedyś przyjdzie czas. Krok po kroku.