<

Uczyć małe dzieci porządku? Po co?!

Uczyć małe dzieci porządku? Po co?!
  • Autor: Przedszkole
  • 16 kwietnia 2019
  • brak komentarzy

Porządek sprawia, ze mamy więcej czasu, jesteśmy wydajniejsi, zwiększa on skuteczność i pomaga osiągnąć przewidziane cele. Porządek daje spokój, zaufanie i pewność, pozwala nam być szczęśliwymi przy mniejszym wysiłku.

Czy uczyć małe dzieci porządku? Oczywiście, że tak. Co więcej najłatwiej nauczyć dziecko porządku między pierwszym, a piątym rokiem życia.

Małe dzieci łatwo nauczyć, żeby chowały swoje zabawki na miejsce. W tym celu należy bawić się z nimi wielokrotnie w odkładanie rzeczy na miejsce z zachowaniem właściwego porządku.
Warto również angażować w drobne prace domowe. Okazuje się, że wtedy nie tylko pomagają nam, ale też dobrze bawią się, uczą porządku i dobrej organizacji pracy. Dzieci, które mają zadania domowe lepiej znają siebie, swoje możliwości, mają wyższe/właściwe poczucie własnej wartości oraz są otwarte na potrzeby innych.

Dziecko potrzebuje porządku i stabilności w swoim otoczeniu. Zapewnia mu to poczucie bezpieczeństwa. Dzieciom (podobnie jak dorosłym) porządek sprawia przyjemność.
Ważne jest, żeby dziecko przyzwyczaiło się do tego, że każda rzecz ma swoje miejsce, a każda czynność swój czas. Pamiętajmy jednak, że porządek nie ma nic wspólnego z perfekcjonizmem. Pokój posprzątany przez dziecko wygląda inaczej, niż posprzątany przez mamę. Ucząc dzieci porządku nie musimy osiągnąć ładu idealnego.

Porządek powinien obejmować cały rytm życia dziecka, co pomoże w jego rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym:
*porządek w porach posiłków,
*porządek w porach snu,
*porządek w higienie osobistej,
*porządek w porach spacerów, zabawy itp.

Więcej na temat porządku i okresów sensytywnych można przeczytać w książce „Wychowywać dziś” Fernando Corominas.

Education